Vishay/BCcomponents PR01000106802JR500
PR01000106802JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000106802JR500
Brief Description
RES 68K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000106802JR500.pdf
Availability of PR01000106802JR500
QUANTITY
PR01000106802JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000106802JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000106802JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000106802JR500
Related LinksPR0100010, PR01000106802JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000106802JR500 Details Description
Related parts for PR01000106802JR500
IC DELAY LINE 40NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 2.4 1MW WIRE ANT datasheet.pdf
PATCH CORD CAT7A GRAY 1M datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf