Vishay/BCcomponents PR02000206201JR500
PR02000206201JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000206201JR500
Brief Description
RES 6.2K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000206201JR500.pdf
Availability of PR02000206201JR500
QUANTITY
PR02000206201JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000206201JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000206201JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000206201JR500
Related LinksPR0200020, PR02000206201JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000206201JR500 Details Description
Related parts for PR02000206201JR500
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SOLDER 125V datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CABLE CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf