TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7AG0-120
PRD-7AG0-120 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7AG0-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Datasheet Download
PRD-7AG0-120.pdf
Availability of PRD-7AG0-120
QUANTITY
PRD-7AG0-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7AG0-120
Internal Part NumberEIS-PRD-7AG0-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model9-1393129-5.pdf
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPRD
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current85mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)12 VAC
Operate Time40ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power9.8 VA
Coil Resistance290 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7AG0-120
Related LinksPRD-7A, PRD-7AG0-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7AG0-120 Details Description
Related parts for PRD-7AG0-120
RES 2.4M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 312.515MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf