TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7DG0-24
PRD-7DG0-24 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7DG0-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Datasheet Download
PRD-7DG0-24.pdf
Availability of PRD-7DG0-24
QUANTITY
PRD-7DG0-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7DG0-24
Internal Part NumberEIS-PRD-7DG0-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model1-1393130-6.pdf
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPRD
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current84mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time40ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2 W
Coil Resistance288 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7DG0-24
Related LinksPRD-7, PRD-7DG0-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7DG0-24 Details Description
Related parts for PRD-7DG0-24
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 100MA 810 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 32-TQFP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUDIOPHILE TUBE OUTPUT TRANSFRMR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf