Vicor Corporation PRD48BH480T200B00
PRD48BH480T200B00 picture photo
Mfg. Part Number
PRD48BH480T200B00
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
REGULATOR PRM 48V OUT 200W DEMO
Datasheet Download
PRD48BH480T200B00.pdf
Availability of PRD48BH480T200B00
QUANTITY
PRD48BH480T200B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD48BH480T200B00
Internal Part NumberEIS-PRD48BH480T200B00
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® PRM®
Main PurposeDC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output200W
Voltage - Output48V
Current - Output4.17A
Voltage - Input38 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching1MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartPRM48BH480T200B00
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD48BH480T200B00
Related LinksPRD48BH4, PRD48BH480T200B00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PRD48BH480T200B00 Details Description
Related parts for PRD48BH480T200B00
RES SMD 430K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
POT 200K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.1A 35 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf