TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRDA-11DYA-12
PRDA-11DYA-12 picture photo
Mfg. Part Number
PRDA-11DYA-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 12V
Datasheet Download
PRDA-11DYA-12.pdf
Availability of PRDA-11DYA-12
QUANTITY
PRDA-11DYA-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRDA-11DYA-12
Internal Part NumberEIS-PRDA-11DYA-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPRDA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current169mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time40ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 W
Coil Resistance71 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRDA-11DYA-12
Related LinksPRDA-1, PRDA-11DYA-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRDA-11DYA-12 Details Description
Related parts for PRDA-11DYA-12
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
DSUB POSITIONER PLUG AND RCPT datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf