Sullins Connector Solutions PREC023SAAN-RC
PREC023SAAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC023SAAN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS
Datasheet Download
PREC023SAAN-RC.pdf
Availability of PREC023SAAN-RC
QUANTITY
PREC023SAAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC023SAAN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC023SAAN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC023SAAN-RC
Related LinksPREC023, PREC023SAAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC023SAAN-RC Details Description
Related parts for PREC023SAAN-RC
CONN TERMINATOR ADAPT BNC 93OHM datasheet.pdf
IC V-F CONV MONO 500KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 741K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
10MM JUMPER SKT W/HNDL BLUE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf