Sullins Connector Solutions PREC027SBAN-M71RC
PREC027SBAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC027SBAN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS
Datasheet Download
PREC027SBAN-M71RC.pdf
Availability of PREC027SBAN-M71RC
QUANTITY
PREC027SBAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC027SBAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC027SBAN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC027SBAN-M71RC
Related LinksPREC027S, PREC027SBAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC027SBAN-M71RC Details Description
Related parts for PREC027SBAN-M71RC
DIP CABLE - CDP40G/AE40G/X datasheet.pdf
IC VOLTAGE DIVIDER PGA 10-UMAX datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SIPO 14-SOIC datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-5 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 12 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf