Sullins Connector Solutions PREC040SAFN-RC
PREC040SAFN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC040SAFN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS
Datasheet Download
PREC040SAFN-RC.pdf
Availability of PREC040SAFN-RC
QUANTITY
PREC040SAFN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC040SAFN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC040SAFN-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product.100” Brass Headers
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC040SAFN-RC
Related LinksPREC040, PREC040SAFN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC040SAFN-RC Details Description
Related parts for PREC040SAFN-RC
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf