Murata Electronics North America PRF18BB471RB1RB
PRF18BB471RB1RB picture photo
Mfg. Part Number
PRF18BB471RB1RB
Brief Description
THERMISTOR 470 OHM PTC 0603 SMD
Datasheet Download
PRF18BB471RB1RB.pdf
Availability of PRF18BB471RB1RB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRF18BB471RB1RB Order Process
Ship out your order
Specifications of PRF18BB471RB1RB
Internal Part NumberEIS-PRF18BB471RB1RB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOverheat Protection POSISTOR®
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPosistor®
PackagingCut Tape (CT)
Resistance in Ohms @ 25°C470
Resistance Tolerance±50%
Operating Temperature-20°C ~ 140°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRF18BB471RB1RB
Related LinksPRF18BB, PRF18BB471RB1RB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PRF18BB471RB1RB Details Description
Related parts for PRF18BB471RB1RB
IC REG BUCK 12V 1A 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.24A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf