Vicor Corporation PRM48DH480T250B03
PRM48DH480T250B03 picture photo
Mfg. Part Number
PRM48DH480T250B03
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
REGULATOR PRM
Datasheet Download
PRM48DH480T250B03.pdf
Availability of PRM48DH480T250B03
QUANTITY
PRM48DH480T250B03 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM48DH480T250B03
Internal Part NumberEIS-PRM48DH480T250B03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® PRM®
PackagingBulk
TypePre-Regulator Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max154W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM48DH480T250B03
Related LinksPRM48DH4, PRM48DH480T250B03 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PRM48DH480T250B03 Details Description
Related parts for PRM48DH480T250B03
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED RCKR 1POS datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' CRIMP NMALE datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf