Coto Technology PRMA2A12
PRMA2A12 picture photo
Mfg. Part Number
PRMA2A12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Datasheet Download
PRMA2A12.pdf
Availability of PRMA2A12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRMA2A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRMA2A12
Internal Part NumberEIS-PRMA2A12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesPRMA
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power288 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRMA2A12
Related LinksPRMA, PRMA2A12 Datasheet, Coto Technology Distributor
PRMA2A12 Details Description
Related parts for PRMA2A12
CONN PIN HSG 10POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf