Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD3K65
PRNF14FTD3K65 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD3K65
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD3K65.pdf
Availability of PRNF14FTD3K65
QUANTITY
PRNF14FTD3K65 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD3K65
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD3K65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD3K65
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD3K65 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD3K65 Details Description
Related parts for PRNF14FTD3K65
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED,GN,R/G 12BLK datasheet.pdf
IC LIU EI SGL 28SOJ datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf