Sullins Connector Solutions PRPC029SBCN-M71RC
PRPC029SBCN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC029SBCN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 29POS
Datasheet Download
PRPC029SBCN-M71RC.pdf
Availability of PRPC029SBCN-M71RC
QUANTITY
PRPC029SBCN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC029SBCN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC029SBCN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC029SBCN-M71RC
Related LinksPRPC029S, PRPC029SBCN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC029SBCN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC029SBCN-M71RC
CONN RCPT .100" 7POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf