Sullins Connector Solutions PRPC031SBCN-M71RC
PRPC031SBCN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC031SBCN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 31POS
Datasheet Download
PRPC031SBCN-M71RC.pdf
Availability of PRPC031SBCN-M71RC
QUANTITY
PRPC031SBCN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC031SBCN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC031SBCN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC031SBCN-M71RC
Related LinksPRPC031S, PRPC031SBCN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC031SBCN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC031SBCN-M71RC
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf