JAE Electronics PS-15SD-S4TS1-2
PS-15SD-S4TS1-2 picture photo
Mfg. Part Number
PS-15SD-S4TS1-2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HEADER 15POS
Datasheet Download
PS-15SD-S4TS1-2.pdf
Availability of PS-15SD-S4TS1-2
QUANTITY
PS-15SD-S4TS1-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-15SD-S4TS1-2
Internal Part NumberEIS-PS-15SD-S4TS1-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-15SD-S4TS1-2
Related LinksPS-15SD, PS-15SD-S4TS1-2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-15SD-S4TS1-2 Details Description
Related parts for PS-15SD-S4TS1-2
BOARD EVALUATION FOR ADC12010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf