JAE Electronics PS-40SD-D4C2
PS-40SD-D4C2 picture photo
Mfg. Part Number
PS-40SD-D4C2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HEADER 40POS
Datasheet Download
PS-40SD-D4C2.pdf
Availability of PS-40SD-D4C2
QUANTITY
PS-40SD-D4C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-40SD-D4C2
Internal Part NumberEIS-PS-40SD-D4C2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-40SD-D4C2
Related LinksPS-40S, PS-40SD-D4C2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-40SD-D4C2 Details Description
Related parts for PS-40SD-D4C2
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
IC LASR CTRLR 1CHAN 5.5V 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 250MW SOD882 datasheet.pdf
SGE-245-2-1220 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf