JAE Electronics PS-40SD-D4TS1-1
PS-40SD-D4TS1-1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-40SD-D4TS1-1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HEADER 40POS
Datasheet Download
PS-40SD-D4TS1-1.pdf
Availability of PS-40SD-D4TS1-1
QUANTITY
PS-40SD-D4TS1-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-40SD-D4TS1-1
Internal Part NumberEIS-PS-40SD-D4TS1-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-40SD-D4TS1-1
Related LinksPS-40SD, PS-40SD-D4TS1-1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-40SD-D4TS1-1 Details Description
Related parts for PS-40SD-D4TS1-1
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 5-H-5 08 P26 datasheet.pdf
29 AMP BLADE HDR ASSY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO262 datasheet.pdf