JAE Electronics PS-40SG-D4TS1-1E
PS-40SG-D4TS1-1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-40SG-D4TS1-1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HEADER 40POS
Datasheet Download
PS-40SG-D4TS1-1E.pdf
Availability of PS-40SG-D4TS1-1E
QUANTITY
PS-40SG-D4TS1-1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-40SG-D4TS1-1E
Internal Part NumberEIS-PS-40SG-D4TS1-1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-40SG-D4TS1-1E
Related LinksPS-40SG-, PS-40SG-D4TS1-1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-40SG-D4TS1-1E Details Description
Related parts for PS-40SG-D4TS1-1E
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-57V 1.75A datasheet.pdf