JAE Electronics PS-60PE-D4LT1-M1E
PS-60PE-D4LT1-M1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-60PE-D4LT1-M1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 60POS
Datasheet Download
PS-60PE-D4LT1-M1E.pdf
Availability of PS-60PE-D4LT1-M1E
QUANTITY
PS-60PE-D4LT1-M1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-60PE-D4LT1-M1E
Internal Part NumberEIS-PS-60PE-D4LT1-M1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-60PE-D4LT1-M1E
Related LinksPS-60PE-, PS-60PE-D4LT1-M1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-60PE-D4LT1-M1E Details Description
Related parts for PS-60PE-D4LT1-M1E
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE MOD 500A 700V BLADE datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA ULP I/O 16WLCS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf