Bulgin PS01/A0111/6310
PS01/A0111/6310 picture photo
Mfg. Part Number
PS01/A0111/6310
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER MAINS IEC 1A +R SNAP-IN
Datasheet Download
PS01/A0111/6310.pdf
Availability of PS01/A0111/6310
QUANTITY
PS01/A0111/6310 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS01/A0111/6310
Internal Part NumberEIS-PS01/A0111/6310
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPS01
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC1A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.40mm x 20.70mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS01/A0111/6310
Related LinksPS01/A0, PS01/A0111/6310 Datasheet, Bulgin Distributor
PS01/A0111/6310 Details Description
Related parts for PS01/A0111/6310
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048S/H1506TR 3" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 10% 600W datasheet.pdf
RETAINER COIN CELL SMD 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf
HIGH PWR LED WHT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 630VDC datasheet.pdf