Isocom Components 2004 LTD PS2502-4X
PS2502-4X picture photo
Mfg. Part Number
PS2502-4X
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV 2CH DARL 16DIP
Datasheet Download
PS2502-4X.pdf
Availability of PS2502-4X
QUANTITY
PS2502-4X Order Process
Ship out your order
Specifications of PS2502-4X
Internal Part NumberEIS-PS2502-4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels4
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)60µs, 53µs
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)40V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)1V
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS2502-4X
Related LinksPS25, PS2502-4X Datasheet, Isocom Components 2004 LTD Distributor
PS2502-4X Details Description
Related parts for PS2502-4X
DIODE SCHOTTKY 60V 5A POWERMITE3 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH DETECT 5MM HORZ SPDT 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf