Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTC8K87
RNCF1206DTC8K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTC8K87
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTC8K87.pdf
Availability of RNCF1206DTC8K87
QUANTITY
RNCF1206DTC8K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTC8K87
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTC8K87
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTC8K87
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTC8K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTC8K87 Details Description
Related parts for RNCF1206DTC8K87
IC MICROMONITOR 3.3V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
RACK CABINET 78.62 X24.06X30.75" datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 120MA 7.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf