Hirose Electric Co Ltd PS3-2UP/12P/16P(01)
PS3-2UP/12P/16P(01) picture photo
Mfg. Part Number
PS3-2UP/12P/16P(01)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RECEPTACLE 150A MALE
Datasheet Download
PS3-2UP/12P/16P(01).pdf
Availability of PS3-2UP/12P/16P(01)
QUANTITY
PS3-2UP/12P/16P(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of PS3-2UP/12P/16P(01)
Internal Part NumberEIS-PS3-2UP/12P/16P(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPS3 Series Connectors
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPS3
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle
Connector Style-
Number of Positions-
Number of Positions Loaded-
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationScrew
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Current Rating150A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS3-2UP/12P/16P(01)
Related LinksPS3-2UP/1, PS3-2UP/12P/16P(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PS3-2UP/12P/16P(01) Details Description
Related parts for PS3-2UP/12P/16P(01)
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MULTIPACPRO 84HP 460MM MNTNG PLT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf