Phihong USA PSA05C-050Q
PSA05C-050Q picture photo
Mfg. Part Number
PSA05C-050Q
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5V 5W
Datasheet Download
PSA05C-050Q.pdf
Availability of PSA05C-050Q
QUANTITY
PSA05C-050Q Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA05C-050Q
Internal Part NumberEIS-PSA05C-050Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedChina
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption30mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorUSB A Receptacle
Size / Dimension1.65" L x 1.69" W x 0.83" H (42.0mm x 43.0mm x 21.0mm)
ApprovalsCCC
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorGB 1002
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA05C-050Q
Related LinksPSA05, PSA05C-050Q Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA05C-050Q Details Description
Related parts for PSA05C-050Q
RES .33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL SW 256X256 44-PLCC datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMPC datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf