Phihong USA PSA120U-240L6
PSA120U-240L6 picture photo
Mfg. Part Number
PSA120U-240L6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V
Datasheet Download
PSA120U-240L6.pdf
Availability of PSA120U-240L6
QUANTITY
PSA120U-240L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA120U-240L6
Internal Part NumberEIS-PSA120U-240L6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA120U
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption150mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.98" L x 2.87" W x 1.34" H (152.0mm x 73.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA120U-240L6
Related LinksPSA120, PSA120U-240L6 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA120U-240L6 Details Description
Related parts for PSA120U-240L6
FRAME FIXED FEMALE SZ10 FOR 5MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 42V 7A DPAK datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf