Phihong USA PSA120U-240V
PSA120U-240V picture photo
Mfg. Part Number
PSA120U-240V
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Datasheet Download
PSA120U-240V.pdf
Availability of PSA120U-240V
QUANTITY
PSA120U-240V Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA120U-240V
Internal Part NumberEIS-PSA120U-240V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA120U-V
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension6.85" L x 3.03" W x 1.69" H (174.0mm x 77.0mm x 43.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA120U-240V
Related LinksPSA120, PSA120U-240V Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA120U-240V Details Description
Related parts for PSA120U-240V
FIXED IND 220UH 800MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf