Bel Fuse Inc. PSA151.5-7IR
PSA151.5-7IR picture photo
Mfg. Part Number
PSA151.5-7IR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 15V 1.5A
Datasheet Download
PSA151.5-7IR.pdf
Availability of PSA151.5-7IR
QUANTITY
PSA151.5-7IR Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA151.5-7IR
Internal Part NumberEIS-PSA151.5-7IR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSA
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22V
Voltage - Input (Max)144V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series23W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.56" L x 1.98" W x 0.99" H (65.0mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA151.5-7IR
Related LinksPSA151, PSA151.5-7IR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSA151.5-7IR Details Description
Related parts for PSA151.5-7IR
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 48PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf