Phihong USA PSA15R-050PV-R-CR1
PSA15R-050PV-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-050PV-R-CR1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
PSA15R-050PV-R-CR1.pdf
Availability of PSA15R-050PV-R-CR1
QUANTITY
PSA15R-050PV-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-050PV-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSA15R-050PV-R-CR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-050PV-R-CR1
Related LinksPSA15R-05, PSA15R-050PV-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-050PV-R-CR1 Details Description
Related parts for PSA15R-050PV-R-CR1
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 19 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 570MA 335 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf