Phihong USA PSA15R-050PV-R-CR1
PSA15R-050PV-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-050PV-R-CR1
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
PSA15R-050PV-R-CR1.pdf
Availability of PSA15R-050PV-R-CR1
QUANTITY
PSA15R-050PV-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-050PV-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSA15R-050PV-R-CR1
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-050PV-R-CR1
Related LinksPSA15R-05, PSA15R-050PV-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-050PV-R-CR1 Details Description
Related parts for PSA15R-050PV-R-CR1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 32.5 X 32.5 X 9.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W 3.3V +/-12V datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf