Phihong USA PSA15R-090PV-R-C2
PSA15R-090PV-R-C2 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-090PV-R-C2
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
PSA15R-090PV-R-C2.pdf
Availability of PSA15R-090PV-R-C2
QUANTITY
PSA15R-090PV-R-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-090PV-R-C2
Internal Part NumberEIS-PSA15R-090PV-R-C2
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-090PV-R-C2
Related LinksPSA15R-0, PSA15R-090PV-R-C2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-090PV-R-C2 Details Description
Related parts for PSA15R-090PV-R-C2
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLIERS ELEC LONG NOSE 5.25" datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT DEV I.MX31 FOR LINUX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 10W DO213AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9 M 10" RBW JACKS datasheet.pdf