Phihong USA PSAA18U-120-R-CR4
PSAA18U-120-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-120-R-CR4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-120-R-CR4.pdf
Availability of PSAA18U-120-R-CR4
QUANTITY
PSAA18U-120-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-120-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-120-R-CR4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-120-R-CR4
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-120-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-120-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAA18U-120-R-CR4
IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 4X48 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
CAP ALUM 31000UF 20% 6.3V SCREW datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf