Phihong USA PSAA20R-120-R-CNR3
PSAA20R-120-R-CNR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-120-R-CNR3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-120-R-CNR3.pdf
Availability of PSAA20R-120-R-CNR3
QUANTITY
PSAA20R-120-R-CNR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-120-R-CNR3
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-120-R-CNR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA20R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-120-R-CNR3
Related LinksPSAA20R-1, PSAA20R-120-R-CNR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-120-R-CNR3 Details Description
Related parts for PSAA20R-120-R-CNR3
CONN HDR 6POS DUAL R/A TIN SMD datasheet.pdf
GENDER CHANGER HD15F TO HD15F datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 5' TNCM BNCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf