Vishay/Dale RLR32C6041FMB14
RLR32C6041FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C6041FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C6041FMB14.pdf
Availability of RLR32C6041FMB14
QUANTITY
RLR32C6041FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C6041FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C6041FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C6041FMB14
Related LinksRLR32C6, RLR32C6041FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C6041FMB14 Details Description
Related parts for RLR32C6041FMB14
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MT 10PC GOLD GRY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 5M/10M 64-HTQFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 234 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf