Phihong USA PSAC30U-560-R-CN1
PSAC30U-560-R-CN1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CN1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CN1.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CN1
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CN1
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CN1
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CN1
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CN1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CN1 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CN1
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN ICCON R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 6WLCSP datasheet.pdf
RES 499K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf