Phihong USA PSAC30U-560-R-CN5
PSAC30U-560-R-CN5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CN5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CN5.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CN5
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CN5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CN5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CN5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CN5
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CN5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CN5 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CN5
CAP ARRAY 330PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO263AB datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SMA JK TO JK .085CFORM datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf