Phihong USA PSAC30U-560-R-CNR1
PSAC30U-560-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CNR1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CNR1.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CNR1
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CNR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC30U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CNR1
Related LinksPSAC30U-5, PSAC30U-560-R-CNR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CNR1 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CNR1
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE SMB JACK-JACK RG316 48" datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 470MA 1.02 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10MIN datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf