Phihong USA PSAC30U-560-R-CNR2
PSAC30U-560-R-CNR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CNR2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CNR2.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CNR2
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CNR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CNR2
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CNR2
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CNR2
Related LinksPSAC30U-5, PSAC30U-560-R-CNR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CNR2 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CNR2
DIE ASSEMBLY 10 AWG datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SOC 2CORE 1200MHZ SW 780FCBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 100W datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf