Phihong USA PSAC60M-240-R-CN1
PSAC60M-240-R-CN1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-240-R-CN1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-240-R-CN1.pdf
Availability of PSAC60M-240-R-CN1
QUANTITY
PSAC60M-240-R-CN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-240-R-CN1
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-240-R-CN1
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-240-R-CN1
Related LinksPSAC60M-, PSAC60M-240-R-CN1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-240-R-CN1 Details Description
Related parts for PSAC60M-240-R-CN1
CARDEDGE 24POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
66902-24-QKE II FEMALE datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
AM8907-E102 SWITCH KNOB L datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 9 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf