Phihong USA PSAC60M-480-R-CR1
PSAC60M-480-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-480-R-CR1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-480-R-CR1.pdf
Availability of PSAC60M-480-R-CR1
QUANTITY
PSAC60M-480-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-480-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-480-R-CR1
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-480-R-CR1
Related LinksPSAC60M-, PSAC60M-480-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-480-R-CR1 Details Description
Related parts for PSAC60M-480-R-CR1
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.6A CPH3 datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/4 WHT 500' datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf