Phihong USA PSAC60W-560-R-C3
PSAC60W-560-R-C3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-C3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-C3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-C3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-C3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-C3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-C3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-C3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-C3
BOARD EVAL FOR AD7730 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 450W datasheet.pdf