Phihong USA PSAC60W-560-R-CNR3
PSAC60W-560-R-CNR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CNR3
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CNR3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CNR3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CNR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CNR3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CNR3
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CNR3
Related LinksPSAC60W-5, PSAC60W-560-R-CNR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CNR3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CNR3
LINE FILTER 6.0MH 1.6A N SERIES datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015G/X 2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.5A BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 20POS R/A GOLD datasheet.pdf
SIDACTOR SLIC ENHC 75V 30A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 73MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf