Phihong USA PSAC60W-560-R-CR4
PSAC60W-560-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR4
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR4.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR4
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR4
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR4
REPLACEMENT BLADE BROWN 3 LEVEL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SSD 2GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH PSRAM 160M datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf