Phihong USA PSAC60W-560
PSAC60W-560 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560.pdf
Availability of PSAC60W-560
QUANTITY
PSAC60W-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560
Related LinksPSAC6, PSAC60W-560 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560 Details Description
Related parts for PSAC60W-560
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf