Phihong USA PSC15R-075
PSC15R-075 picture photo
Mfg. Part Number
PSC15R-075
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W
Datasheet Download
PSC15R-075.pdf
Availability of PSC15R-075
QUANTITY
PSC15R-075 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC15R-075
Internal Part NumberEIS-PSC15R-075
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output7.5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC15R-075
Related LinksPSC15, PSC15R-075 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC15R-075 Details Description
Related parts for PSC15R-075
CONN RING 2 AWG #5/8 SOLIS datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 40V 100MA SC59 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf