Kingbright PSC39-21SRWA
PSC39-21SRWA picture photo
Mfg. Part Number
PSC39-21SRWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 660NM RED ALPHANUM 0.39"
Datasheet Download
PSC39-21SRWA.pdf
Availability of PSC39-21SRWA
QUANTITY
PSC39-21SRWA Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC39-21SRWA
Internal Part NumberEIS-PSC39-21SRWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Digit/Alpha Size0.39" (9.90mm)
Display Type14-Segment, Alphanumeric
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test20mA
Millicandela Rating14mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case16-DIP (0.295", 7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC39-21SRWA
Related LinksPSC39-, PSC39-21SRWA Datasheet, Kingbright Distributor
PSC39-21SRWA Details Description
Related parts for PSC39-21SRWA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 48V datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15 datasheet.pdf
SW CAP .614" BEZEL GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN FFC FPC 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RADSERT 3.6MM 70/120A CLSD KNURL datasheet.pdf