Yageo PSM500JB-33R
PSM500JB-33R picture photo
Mfg. Part Number
PSM500JB-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM500JB-33R.pdf
Availability of PSM500JB-33R
QUANTITY
PSM500JB-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM500JB-33R
Internal Part NumberEIS-PSM500JB-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.276" W (25.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM500JB-33R
Related LinksPSM500, PSM500JB-33R Datasheet, Yageo Distributor
PSM500JB-33R Details Description
Related parts for PSM500JB-33R
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM BRACKET MOD datasheet.pdf
CODEWARRIOR SW/SPT CW 68K FLO datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 110UF 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
HOUSING APPLICATOR 8 datasheet.pdf
PLUG ASSY., 25 POS., S.T., CUTOU datasheet.pdf