Yageo PSM900JB-2R
PSM900JB-2R picture photo
Mfg. Part Number
PSM900JB-2R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 9W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM900JB-2R.pdf
Availability of PSM900JB-2R
QUANTITY
PSM900JB-2R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM900JB-2R
Internal Part NumberEIS-PSM900JB-2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)9W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.496" L x 0.354" W (38.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM900JB-2R
Related LinksPSM90, PSM900JB-2R Datasheet, Yageo Distributor
PSM900JB-2R Details Description
Related parts for PSM900JB-2R
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.48A 140 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf