SiTIME SIT3807AC-2-18EB
SIT3807AC-2-18EB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-2-18EB
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-2-18EB.pdf
Availability of SIT3807AC-2-18EB
QUANTITY
SIT3807AC-2-18EB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-2-18EB
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-2-18EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-2-18EB
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-2-18EB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-2-18EB Details Description
Related parts for SIT3807AC-2-18EB
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
IC BUFFER VIDEO 3CH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 80C 100V BRE datasheet.pdf