NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN050-80PS,127
PSMN050-80PS,127 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN050-80PS,127
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 22A TO220AB
Datasheet Download
PSMN050-80PS,127.pdf
Availability of PSMN050-80PS,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSMN050-80PS,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN050-80PS,127
Internal Part NumberEIS-PSMN050-80PS,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTO220 with Trench 6 MOSFETs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs51 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds633pF @ 12V
Power - Max56W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN050-80PS,127
PSMN050-80PS,127 Details Description
Related parts for PSMN050-80PS,127
SCR DBL HISCR 400V 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 2500PSI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES MF HV .25W 240K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf